przez | 22 września 2024

na XXV NIEDZIELĘ ZWYKŁĄ

22.09.2024 r.

«Syn Człowieczy będzie wydany w ręce ludzi. Ci Go zabiją, lecz zabity, po trzech dniach zmartwychwstanie»

1. Świętujemy dziś XXV Niedzielę w ciągu roku. W kalendarzu liturgicznym tego tygodnia będziemy obchodzić: w poniedziałek (23.09) wsp. św. o. Pio z Pietrelciny, w piątek (27.09) wsp. św. Wincentego à Paulo, w sobotę (28.09) wsp. św. Wacława.
  2. W związku z dramatyczną w skutkach powodzią, która w ostatnich dniach dotknęła południowo-zachodnią Polskę, w tym ogromną część naszej diecezji, dziś we wszystkich parafiach jest prowadzona zbiórka do puszek na rzecz powodzian. Dziękuję wszystkim, którzy w tych dniach nieśli pomoc – strażakom, radzie sołeckiej, i wszystkim, którzy czuwali nad naszym bezpieczeństwem, za wszelką pomoc i współpracę.
  3. Kolejne spotkanie dla kandydatów do bierzmowania we środę po Mszy św.
  4. W przyszłą niedzielę poświęcenie różańców dzieciom przygotowującym się do I Komunii św. po Mszy św o godz. 10.00
  5. Serdeczne podziękowania za kolejne wpłaty na cele remontowe naszej parafii. W tym tygodniu udało się rozpocząć remont drzwi wejściowych do kościoła.
  6. Bardzo dziękuję również paniom – Krystynie, Grażynie i Zofii za stałą opiekę nad grotami wokół kościoła i pracę przy zieleni
  7. Jeśli do końca tego tygodnia uda się nam zebrać jeszcze 10 osób to 19 października zapraszam na pielgrzymkę do Torunia. W programie Msza św. W Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, Odwiedziny w Radio Maryja, Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, film o Kosmosie w Toruńskim planetarium Dom Kopernika. Koszt 250 zł.
  8. Zapowiedzi przedmałżeńskie: Dorota Anna CICHA z Grochotowa i Wojciech CHAŁUPIŃSKI z Lusiny.

Apel biskupa świdnickiego w związku z powodzią

Wyrażam serdeczną jedność ze wszystkimi poszkodowanymi powodzią. W sposób szczególny otaczam modlitwą tych, którzy stracili dorobek swojego życia.

Dziękuję osobom i instytucjom, które tak ofiarnie angażują się w ochronę lokalnej społeczności przed nowymi zagrożeniami.

Łączę się duchowo ze strażakami, wolontariuszami, harcerzami, służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo mieszkańców.

Bardzo proszę duszpasterzy i wiernych o nieustanną modlitwę i pomoc w organizowaniu wsparcia poszkodowanym.

Niech Matka Boża Bolesna, patronka dnia dzisiejszego, wyprasza nam u swojego Syna Jezusa Chrystusa błogosławieństwo i ufną nadzieję na ten trudny czas.

bp Marek Mendyk, biskup świdnicki

Apel dyrektora Caritas Diecezji Świdnickiej
związany ze zbiórką na ofiary powodzi

W związku z dramatyczną w skutkach powodzią, która w ostatnich dniach dotknęła południowo-zachodnią Polskę, w tym ogromną część naszej diecezji, w porozumieniu z bp. Markiem Mendykiem, Biskupem Świdnickim, zwracam się z prośbą o finansową pomoc dotkniętym tragedią niszczycielskiego żywiołu. Dziękujemy parafiom, instytucjom, indywidualnym osobom za już zorganizowaną pomoc rzeczową, która w minionych dniach trafiła do wielu zniszczonych przez powódź miejsc diecezji.

Prosimy, aby w niedzielę 22 IX we wszystkich parafiach naszej diecezji została przeprowadzona do puszek zbiórka na rzecz powodzian. Zebrane w parafiach środki pozostaną do dyspozycji zespołów charytatywnych parafii, jeśli na jej terenie znajdują się ofiary powodzi. W innym przypadku proszę, aby Księża Proboszczowie przekazali zebrane środki do Księdza Dziekana, który podzieli je między parafie dekanatu, gdzie rozegrał się dramat powodzi.

Wiemy, że podobne zbiórki zostaną przeprowadzone także w innych diecezjach Polski, z których dochód docelowo pomoże m.in. Caritas Diecezji Świdnickiej przyjść z długofalową pomocą dla powodzian.

Za zrozumienie, za solidarność z potrzebującymi, za otwarte i wrażliwe serce na potrzeby naszych poszkodowanych braci i sióstr, zwłaszcza tych, którzy stracili dorobek swego życia, składamy staropolskie „Bóg zapłać”.

ks. Radosław Kisiel
Dyrektor Caritas Diecezji Świdnickiej