przez | 12 maja 2024

OGŁOSZENIA PARAFIALNE

na WNIEBOWSTĄPIENIE PAŃSKIE

12.05.2024

„Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga.”

  1. Obchodzimy dziś Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. W tym tygodniu przypada: we wtorek (14.05) – święto św. Macieja Apostoła; we czwartek (16.05) – święto św. Andrzeja Boboli, patrona Polski; za tydzień (19.05) – Niedziela Zesłania Ducha Świętego kończąca 50-dniowy świąteczny Okres Wielkanocny.
  2. W maju oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie – nabożeństwa majowe codziennie pół godziny przed Mszą św. Jutro, 13 maja kolejna rocznica objawień w Fatimie. Msza św. w tym dniu o godzinie 19.30 (czyli godzinę później niż zwykle), następnie nabożeństwo fatimskie z procesją i nabozeństwem majowym.
  3. Ponawiam prośbę o pomoc przy pozyskaniu kostki brukowej. Praca polega na wybraniu kostki z hałdy i przerzuceniu do worka transportowego. Chętnych do pomocy proszę o kontakt z panem Stanisławem Baką.
  4. Wczoraj w Gnieźnie przy grobie św. Wojciecha, z grupą pielgrzymów modliliśmy się w intencji naszej parafii. Dziękuję uczestnikom za wspólną modlitwę.
  5. Członków Rady Parafialnej proszę o przeprowadzenie kolejnej zbiórki na cele remontowe parafii. Bóg zapłać za zorganizowanie zbiórki jak i wszystkim ofiarodawcom.
  6. W miniony czwartek została opublikowana papieska bulla ogłaszająca Jubileusz Zwyczajny Roku 2025. Szczególną oznaką lat jubileuszowych jest możliwość uzyskania odpustu za nawiedzenie bazylik rzymskich oraz kościoła katedralnego diecezji.

 Słowo Biskupa Świdnickiego na inaugurację I Synodu diecezji świdnickiej

Patrzmy na Jezusa!

Umiłowani w Chrystusie, Siostry i Bracia!

Papież Franciszek podczas jednej z audiencji na Placu św. Piotra w Rzymie powiedział, że „nie żyjemy w epoce zmian, ale przeżywamy zmianę epoki”. Widzimy, jak gwałtownie zmienia się nasz sposób życia, wzajemnego odnoszenia się do siebie, przekazywania informacji pomiędzy pokoleniami. Nie pozostaje to bez wpływu także na to, jak rozumiemy swoją wiarę i jak nią żyjemy.

Przemiany dokonujące się w świecie, wojna u naszych granic, bolesne zgorszenia w Kościele, spadek liczby powołań i inne niesprzyjające okoliczności – to wszystko budzi w nas poczucie zagrożenia. W tych okolicznościach zalęknieni pytamy Jezusa, jak uczniowie w czasie burzy na jeziorze: „Panie! Czy Cię to nic nie obchodzi, że giniemy?” (Mk 4, 38).

Takie wydarzenia, chwile niepokoju, a może nawet zwątpienia, są dla nas wezwaniem do szukania ratunku u naszego Pana: On zna odpowiedzi na nasze pytania i niepokoje. To także przynaglenie, by odważnie podjąć refleksję nad naszą wiarą, naszą chrześcijańską tożsamością: nad tym kim jesteśmy, na czym budujemy i dokąd zmierzamy. Więź z Chrystusem staje się naszą tarczą i obroną. Taka więź także mobilizuje i uzdalnia do świadectwa wiary, dlatego „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

W sobotę 18 maja 2024 r.  o godz. 11.00 Mszą św. w katedrze zainaugurujemy Pierwszy Synod diecezji świdnickiej, którego myślą przewodnią są te właśnie słowa z listu do Hebrajczyków. Będzie to nasze wspólne dzieło, które ma nam uświadomić, czym jest Kościół, jakie jest nasze miejsce w nim, a także naszą wspólną odpowiedzialność za Kościół. Chcemy to uczynić przez modlitwę, medytację słowa Bożego, wsłuchiwanie się w głos Ducha Świętego, a także namysł nad stanem Kościoła i nad zadaniami, które wynikają z naszej przynależności do wspólnoty ochrzczonych.

Początek Synodu wpisuje się w tematykę programu duszpasterskiego, jaki nam obecnie towarzyszy. Hasło tego roku brzmi: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Oznacza to, że uczestniczę w tym, co już od Boga otrzymałem, w Bożym obdarowaniu we wspólnocie Kościoła, po to, żeby poczuć się jeszcze bardziej zaproszonym do jeszcze gorliwszego uczestnictwa w tym, co jest życiem i misją Kościoła.

„Nie rodzimy się chrześcijanami, ale się nimi stajemy”. To powiedzenie pochodzi od Tertuliana. U początków chrześcijaństwa, kiedy zostanie chrześcijaninem wiązało się z wyborem bardzo angażującym i bardzo niebezpiecznym, Tertulian sformułował to wyrażenie, które stwierdza coś bardzo prawdziwego i mądrego. To ma być wybór ludzki, w pełni odpowiedzialny i rozumny. Trzeba odwagi dokonania wyboru, aby być chrześcijaninem, osobą naprawdę wierzącą. Przyszłość Kościoła również dzisiaj zależy od tych, którzy dokonują odważnych wyborów, mają głębokie zakorzenienie w Chrystusie i żyją pełnią własnej wiary.

Inauguracji naszego Synodu towarzyszy św. Jan Paweł II – jest to bowiem dzień jego urodzin. Jemu zatem powierzamy to dzieło i prosimy, niech wstawia się za nami, abyśmy „wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy ochrzczeni, jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni” (Kolekta 2. Niedzieli Wielkanocnej).

Zapraszam Was wszystkich, Siostry i Bracia, zarówno do osobistej, jak i wspólnotowej modlitwy za Kościół i zaangażowania się w dzieło Synodu na miarę swoich możliwości. Serdecznie zapraszam Księży Proboszczów wraz z przedstawicielami parafii do katedry na uroczystą inaugurację Synodu a następnie na poczęstunek w ogrodach Wyższego Seminarium Duchownego. Na czas synodalnych wydarzeń z serca błogosławię.

† Marek Mendyk
Biskup Świdnicki

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *