przez | 1 marca 2020

01.03 A. D. 2020

I Niedziela Wielkiego Postu

1. Obchodzimy dziś I Niedzielę Wielkiego Postu. W kalendarzu liturgicznym wspominamy: we środę wsp. św. Kazimierza, królewicza, w sobotę św. Perpetuy i Felicyty, męczennic. Dziś po Mszy św. o godz. 10 zmiana tajemnic w Różach Żywego Różańca.
  2. Przez cały Wielki Post za uczestnictwo w Drodze Krzyżowej, Gorzkich Żalach i odmówienie modlitwy wywieszonej z tyłu można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
  3. Przyszły piątek jest pierwszym miesiąca, zachęcam do spowiedzi pół godz. Przed Msza św. Na ławkach są wyłożone rachunki sumienia dla młodzieży, dorosłych i starszych… proszę przyjść wcześniej i skorzystać z wydrukowanego tekstu. W sobotę rano odwiedzę chorych z Komunią św. Proszę o zgłaszanie obłożnie chorych do spowiedzi i Komunii Wielkanocnej. W sobotę o godz. 17 zapraszam na różaniec w int. wynagradzających NMP.
  4. W ubiegłą niedzielę pani przygotowujące Stanowickie Walentynki przekazały dochód w wys. 4.400 zł na leczenie Olafa i Alana. Bóg zapłać! Przypominam o możliwości zadysponowania 1% swojego podatku…
  5. Po raz kolejny zapraszam do zapisywania się na tegoroczne pielgrzymki: 16 maja pielgrzymkę do: 1. Sandomierza i na zamek Krzyżtopór w Ujeździe. Orientacyjny koszt 120 zł oraz 20 czerwca, w sobotę do Kamienia Śląskiego orientacyjny koszt 60 zł. Proszę chętnych o zgłaszanie się w zakrystii. Przy zgłoszeniu zaliczka 20 zł. Proszę też o zgłaszanie sugestii miejsc, w które chcielibyście pojechać.
  6. Od poniedziałku do czwartku wybieram się z pielgrzymką do Ostrej Bramy w Wilnie, w związku z tym do czwartku nie będzie Mszy św. w tygodniu. W nagłych potrzebach (takich jak sakrament chorych) proszę o kontakt z Parafią Zbawiciela w Strzegomiu (tel. +48 74 855 46 77). Wszelkie dokumenty i pozostałe sprawy będzie można załatwić po moim powrocie tj. od piątku.
  7. Przy wyjściu jak co tydzień „Niedziela” i „Gość Niedzielny”.

KOMUNIKAT PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI

W związku z możliwością pojawienia się koronawirusa na terenie Polski, zachęcam duchowieństwo i wiernych do zachowania zwiększonej ostrożności. W ewentualnych ogniskach tego zjawiska należy – w kościołach i pomieszczeniach parafialnych – przez czas jego trwania starać się o pomniejszenie ryzyka zachorowań poprzez zwrócenie szczególnej uwagi na zachowywanie podstawowych zasad higieny.

Ponieważ istnieje wiele dróg przenoszenia się tego wirusa – a komunikacja między ludźmi jest dzisiaj bardzo intensywna – trzeba, aby księża biskupi w swoich diecezjach, w ośrodkach, w których pojawiłoby się takie zagrożenie, przekazali wiernym informację o możliwości przyjmowania na ten czas Komunii świętej duchowej lub na rękę.

Komunia duchowa jest to akt modlitewny, którego celem jest osiągnięcie takiego zjednoczenia z Jezusem, jakie daje nam przyjmowanie Go w sakramencie Jego Ciała i Krwi, lecz poza przestrzenią sakramentalną. Składa się ona z trzech elementów: wzbudzenia wiary w realną obecność Chrystusa w Eucharystii, miłości skierowanej ku Niemu oraz pragnienia, aby Jezus zechciał duchowo wejść w nasze życie.

Kto ma obawy przed zarażeniem, ten nie powinien w tym czasie korzystać z wody święconej umieszczonej w kropielnicach.

Pamiętajmy, że w czasie każdego zagrożenia życia społeczności ludzkiej odwoływano się zawsze do mocy gorącej modlitwy i skuteczności sakramentów. Dlatego zachęcam wszystkich do ożywienia głębokiej wiary w moc Eucharystii i polecania Panu Bogu tej sprawy w modlitwie powszechnej.

+ Stanisław Gądecki

Arcybiskup Metropolita Poznański